Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
Spis treści
Raddatz - pałac rodu von Kleist.
Strona 2
Wszystkie strony

Pałac rodu von Kleist z XIX wieku. W posiadaniu tej rodziny do końca XIX w. Na początku XX w. jego właścicielem był K. Casiner. W roku 1939 i przez okres II wojny światowej, właścicielem był Willi Moltrecht. Obiekt po wojnie służył jako gmach dyrekcji PGR, ośrodek wypoczynkowy, siedziba Monaru, a na końcu przedszkole.



 

 

 

 

 



Ten piękny pałac sam się nie zrujnował, a von Kleistowie się w grobie przewracają. Swego czasu osada tętniła bogactwem, obok w kościele znajdowała się niegdyś ambona, nie byle jakie cudeńko - zrobina przez artystów pod wodzom von Kleistów z trzech karet Jana III Sobieskiego.

 


Artefakty komunikacyjne jeżeli tak je można nazwać weszły w posiadanie generała Henninga von Kleista, gdy ten w styczniu 1741 roku wkroczył do Oławy na czele wojsk pruskich. Za zasługi na polu bitwy otrzymał pozwolenie od cesarza Fryderyka II Wielkiego na zabranie wszystkich ruchomości z tamtejszego pałacu. Piękne karety razem z innym rzeczami przywieziono do posiadłości. Na szczęscie ruskie jej nie zniszczyli. Od 1945 r. ambona jest eksponatem pałacu w Wilanowie. Mniejsza o to.

 

Od wielu lat bezskutecznie usiłowano owy pałac sprzedać, jednak nie było chętnych, wykorzystywali to szabrownicy, którzy penetrowali pałacowe wnętrza w poszukiwaniu różnych przedmiotów, które można sprzedać. Najpierw znikły bogato rzeźbione dębowe boazerie i gipsowe sztukaterie, a potem rozebrano kominek. Powyciągano elementy metalowej konstrukcji budynku. W ten sposób mocno nadwątlono konstrukcję, co w efekcie doprowadziło do zawalenia się stropów i jednej ze ścian nośnych elewacji ogrodowej, potem doszło do kolejnych zawaleń. Z tego co udało mi się dowiedzieć mieszkańcy przyznają, że z pałacu zabierali wszystko, co nadawało się na opał bądź do sprzedania. We wsi mieszka około 150 rodzin. Pracę ma bądź miało jedynie kilkanaście osób...

Krzysztof Mokrzyński - bunkrowiec.com.pl

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież