Jak przeczytaliśy na stronach TPFu Zielona Góra oddział od 30.09. br przestał istnieć.! Bezpośrednim powodem kasacji oddziału była niemożliwość dokonania wyboru nowego składu Zarządu Oddziału na skutek zrezygnowania przez dotychczasowego Prezesa – K. Motyla z kandydowania. Pośrednim powodem był brak aktywności i zaangażowania większości członków w działalność Oddziału.
Jednak ekipa tworząca TPF Zielona Góra nie poddaje się i w miejsce zlikwidowanego Oddziału Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji powstaje Grupa Miłośników Fortyfikacji "Reduta". Siedzibą GMF Reduta będzie schron nr 702 na Linii Odry.
Kolegom po fachu życzymy powodzenia
Celem zawiązania grupy jest kontynuowanie wieloletniej znajomości pomiędzy byłymi członkami TPF O/Zielona Góra oraz 12-letniego dorobku naukowego zlikwidowanego Oddziału. Grupa składa się 8 osób: Andrzejewski T., Bazan A., Harber R., Motyl K., Panufnik J., Stachowski D., Szukiełowicz Z., Wrzaszcz M.
Grupa nie jest stowarzyszeniem lecz nieformalną grupą osób prywatnych zajmujących się badaniem, ochroną i eksploracją fortyfikacji znajdujących się na terenie woj. lubuskiego oraz powiatu głogowskiego. Grupa nie posiada prezesa ani też zarządu, czy też statutu. Nie są zbierane składki członkowskie. Środki finansowe na działalność grupy mają pochodzić wyłącznie z dobrowolnych darów na rzecz grupy. Decyzje są podejmowane wyłącznie na podstawie wzajemnego porozumienia. Czasową siedzibą grupy jest schron nr 702 znajdujący się w rejonie Cigacic (Leśna Góra).
"Reduta" ma zamiar poniekąd kontynuować działalność TPF O/Zielona Góra, ale w odmiennym charakterze. Nie będą podejmowane żadne interwencje w sprawie ochrony fortyfikacji. Ochrona umocnień będzie prowadzona wyłącznie na terenie "Skansenu fortyfikacyjnego w Leśnej Górze" oraz na terenie miasta Kożuchów. Będzie kontynuowana współpraca z Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie i Muzeum Miejskim w Nowej Soli. "Reduta" odcina się od współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Zielonej Górze. Grupa będzie promowała swych członków i ich dorobek naukowy. Będzie również ciałem doradczym w kwestii właściwej rewitalizacji budowli obronnych oraz eksploracji prowadzonych w obrębie fortyfikacji.
Informujemy, że w przeciągu 2-3 miesięcy zostanie uruchomiona nasza strona internetowa posiadająca forum, gdzie będą udzielane stosowane wyjaśnienia i uwagi. Osoby zainteresowane współpracą na zasadzie wyłącznie partnerstwa są proszone o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
W związku z nowym ładem w woj lubuskim także Stowarzyszenie Historyczno Turystyczne Bastion podejmie rozmowy w celu utrzymania współpracy z nową struktórą. Życzymy powodzenia wrealizacji planów.