Ponad pięć milionów złotych z pomocowych funduszy norweskich, z przeznaczeniem na kontynuowanie gruntownej restauracji Twierdzy Wisłoujście, przyznano Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. Norwegowie i Unia Europejska pozytywnie rozpatrzyli wniosek muzeum o dofinansowanie prac konserwatorskich w zabytkowej morskiej fortecy. Miasto wyasygnowało wymagany przepisami unijnymi wkład własny w wysokości 900 tysięcy złotych.
Otrzymaliśmy list kwalifikacyjny, potwierdzający przyznanie nam pieniędzy na prace konserwatorskie w twierdzy - potwierdza Mariusz Lewandowski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych MHMG.
- Stosowną umowę z Norwegami podpiszemy jeszcze w tym miesiącu. Dokument kwalifikujący umożliwia naszemu muzeum wliczanie nakładów na już rozpoczęte przygotowania do całkowitego kosztu robót renowacyjnych. Dlatego też przygotowaliśmy i wkrótce ogłosimy dwa przetargi. Pierwszy na wybór kierownika budowy, a drugi - na inspektora nadzoru hydrotechnicznego, co wynika ze specyfiki twierdzy, złożonej z obiektów lądowych i wodnych. Kierownictwo budowy sprawować będzie firma zajmująca się organizowaniem procedur przetargowych na wykonawców prac restauracyjnych, nadzorem budowlanym i rozliczaniem robót, zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Działania kierownika i inspektora będą nadzorowane przez nasze muzeum.
W sumie na planowany etap odnawiania twierdzy zostanie przeznaczonych sześć mln zł. Kwota ta pozwoli na renowację murów kurtynowych pomiędzy bastionami. Wspierają się one na podwodnych fundamentach drewniano-kamiennych i są najbardziej zagrożone zawaleniem.
Pieniądze z norweskiego funduszu muszą być wydatkowane i rozliczone do roku 2010. W najbliższym czasie gdańskie muzeum zamierza wystąpić z wnioskiem o przyznanie środków finansowych z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o około siedem - osiem mln zł na renowację bastionu Furta Wodna i wykonanie ścieżki turystycznej, będącej bezpiecznym szlakiem dla zwiedzających starą fortecę.
Za kilka lat
Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Udostępnienie twierdzy turystom to perspektywa kilku lat. Na razie wpuszczanie tam zwiedzających uniemożliwią roboty budowlane i konserwatorskie, które zaczną się w tym roku.
Fortecę trzeba najpierw odrestaurować, potem przygotować program jej zagospodarowania i wykorzystania. Poza obejrzeniem zabytkowych obiektów obronnych, turyści muszą mieć możliwość zapoznania się z ekspozycją obrazującą dzieje fortecy, zjedzenia czegoś w stylowym barze, zaparkowania samochodu, skorzystania z sanitariatów. W fosach okalających twierdzę można zlokalizować marinę dla jachtów oraz przystań tramwaju wodnego, dowożącego zwiedzających z historycznego centrum Gdańska. Wstępnie ustaliliśmy już z Żeglugą Gdańską, że w przyszłości uruchomi połączenie statkiem z przystani przy Zielonej Bramie do Wisłoujścia.
Jacek Sieński
żródło http://www.portalmorski.pl/