Forum Bunkrowiec.com.pl
forum bunkrowca i ludzi związanych z fortyfikacja fotografia i podróżami

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Jarek Alu
Śro Cze 25, 2008 5:06 pm
Siemianowice Ślaskie - Brzezie Ślaskie kompleks bunkrów
Autor Wiadomość
Piotrrr
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lip 02, 2006 8:37 pm   Siemianowice Ślaskie - Brzezie Ślaskie kompleks bunkrów

W rejonie Siemianowic Ślaśskich i Brzezia Ślaskiego -przy trasie jest kompleks trzech bunkrów. Dwa bardzo dobrze widać z drogi. A jeden jest na samej górze.
Mam pytanie do ekspertów o ten jeden bunkier






A mianowicie na zdjeciach jest to tylko fragment bunkra widać dwie wierzyczki. W srodku znajdują się trzy pomieszczenia. I dwa zejścia na poziom niższy. Na poziom ten nie schodziłem gdyż nie byłem przygotowany przeciskać sie przez śmieci.
Na tym poziomie co byłem nie było żadnego dojscia do wierzyczek. Czyżby do nich sie wchodziło z dolnego poziomu?? Był ktoś moze w tych bunkrach? Dokąd prowadzi ten dolny korytarz?
 
 
jaras
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 06, 2006 7:14 am   Bunkier

Jest to prawdopodobnie TRADYTOR ARTYLERYJSKI - dwukondygnacyjny obiekt , 2 kop. pancerne (obserwacyjna i bojowa, w sumie to półkopuły) plus garaż na armate ppanc. Jeden z najstarszych obiektów OW Śląsk.

Pozdrawiam i chyba się nie mylę, ale wiesz :) niech sie może ktoś inny wypowie jescze
 
 
Piotrrr
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 06, 2006 7:50 am   

Zgadza sie.
Jedno pomieszczenie przypominało garaż na jakieś działo.

Ale mam pytanie jak sie wchodziło do tych kopuł?
Na górnym poziomie nic nie widać żeby były jakieś wejścia zamurowane.
Na dolnym nie byłem. Ma ktoś moze fotki z dolnego poziomu z podobnego obiektu?
 
 
otyagh 
kandydat
Volwin



Wiek: 38
Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 32
Skąd: Czerwone Zagłebie
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 3:56 pm   

jaras napisał/a:
Jest to prawdopodobnie TRADYTOR ARTYLERYJSKI - dwukondygnacyjny obiekt , 2 kop. pancerne (obserwacyjna i bojowa, w sumie to półkopuły) plus garaż na armate ppanc. Jeden z najstarszych obiektów OW Śląsk.

Pozdrawiam i chyba się nie mylę, ale wiesz :) niech sie może ktoś inny wypowie jescze


tak jest to tradytor znajdujący sie w p.o. wzg 304,7. Jest to pierwszy obiekt który powstał na OWŚ. po za nim przy drodze jest wartownia i koszary. A łącznie w tym obszarze jest okoloi 15 obiektów. Służe pomocą i fotkami...



P.S. już kiedyś dałem zdjęcia ale po zmianie strony straciły się.


pozdrawiam T.Trzcina "Otyagh"
_________________

 
 
 
otyagh 
kandydat
Volwin



Wiek: 38
Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 32
Skąd: Czerwone Zagłebie
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 4:07 pm   

Co do wejścia. to jest trudniejsze przejście jest w piwnicy i jest całe zalane.
Hehe ale ja tam byłem zobaczyłem i porobiłem zdjęcia... poodaj emai to wyśle
_________________

 
 
 
safnat
Gość
Wysłany: Śro Lip 26, 2006 10:35 pm   

Byłem tam niedawno. Obecnie dolna kondygnacja jest zalana. Wejścia do kopuły na ckm i do kopuły obserwacyjnej prowadzą z dolnej kondygnacji. W sumie to jest jedyny taki bunkier na OWŚ gdzie wejście do kopuł jest tylko z dolnej kondygnacji. Mimo jednak stojącej wody to do kopuły obserwacyjnej idzie dojść przechodząc po oponach i różnych skrzynkach. Ciekawie wygląda wejście do tej kopuły obserwacyjnej widocznej na tej pierwszej fotce. Jest to bardo długi kilkumetrowy wąski komin. (swoją drogą nie zazdroszczę żołnierzowi który w 1939 miał przez tą kopułą obserwować przedpole, strasznie niewygodnie tam jest) Do kopuły na ckm ze względu na wodę nie da się przejść bez zamoczenia. Pomieszczenie z którego prowadzi wejście do tej kopuły jest nieco niżej i woda jest tam dużo głębsza.

Pozdrawiam
safnat

ps. czemu rejestracja na forum trwa tak długo?
 
 
otyagh 
kandydat
Volwin



Wiek: 38
Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 32
Skąd: Czerwone Zagłebie
Wysłany: Czw Lip 27, 2006 4:26 pm   

witam

ja byłem w kopule szczelnicej
jest tam duzo śmieci jakieś siatki i butelki plastikowe.
a co do kopuły obserwacyjnej to podejrzwam iż tam mył właz na którym zołnierz mógł stanąć.

jeśli masz jakieś pytania zwiazane tym lub innym obektem znajdujacym sie w okiolicy wal na priv....
_________________

 
 
 
safnat 
swój gość
anarchista



Wiek: 48
Dołączył: 26 Lip 2006
Posty: 108
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pią Lip 28, 2006 9:51 pm   

Byłem w tej kopule obserwacyjnej, ale tam raczej nie było możliwości zamontowania jakiegoś włazu. Zresztą nie widziałem tam niczego co by wskazywało na jakiś właz. Żołnierz więc raczej musiał cały czas stać trzymając się tych klamer. No chyba że jakoś mu się udało na nich usiąść, no ale to i tak byłoby niewygodne. Zresztą w innych bunkrach gdzie są te malutkie kopuły obserwacyjne, gdzie tylko głowa wchodzi, to też tam nie zauważyłem niczego co by wskazywało, że można tam wygodnie przebywać. Niedaleko zresztą na wzgórzu 310 są 3 takie kopuły. Po jednej w tradytorach artyleryjskich i jedna kopuła w bunkrze obserwacyjnym. Wszędzie trzeba było stać na klamrach. Nie wyobrażam sobie żeby można było tak dłużej stać. No ale kto by się tam przejmował zwykłym żołnierzem.

ps. pytań nie mam, bo obiekty w okolicy bardzo dokładnie, czasem kilka razy zwiedzałem :)
 
 
Skoczek 
gaduła



Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 9:09 am   

Polskie fortyfikacje o jakich tutaj mowa w latach 30 jednak rozwijały się, a o żołnierzy w II Rzeczypospolitej dbano :wink:
_________________
Polska szkoła fortyfikacyjna
Zapraszam na moją stronę i Forum - "Gorączka Fortyfikacji"
http://www.fortyfikacje.net/
 
 
safnat 
swój gość
anarchista



Wiek: 48
Dołączył: 26 Lip 2006
Posty: 108
Skąd: Śląsk
Wysłany: Wto Sie 15, 2006 4:01 pm   

No fakt o żołnierzy dbano. :) Jedna prycza na trzech, fatalne oświetlenie, kiepska wentylacja, okna strzelnicze na takiej wysokości, że jak się przez nie patrzy to trzeba w pochylonej pozycji stać. Kurcze to przecież komfortowe warunki :)
Ostatnio zmieniony przez Jarek Alu Śro Cze 25, 2008 5:06 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Możesz pisać nowe tematy
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Bunkerites of Poland & Photography of Bunkerites

ISSN 2084-3720

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14